Aylık arşiv: Nisan 2009

Huzurevinde Ağız ve Diş Sağlığı Taraması

143672

 

Adana İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından huzurevinde kalan yaşlılar ağız ve diş sağlığı taramasından geçirildi.Sağlık taraması yapan ekipte Adana Ağız Diş Sağlığı Merkezi Dişhekimlerinden Dt.Yaşar Çınar NAR da görev aldı.

Adana’da 65 yaşın üzerinde 110 bini aşkın kişinin bulunduğunu belirten Dt.Yaşar Çınar NAR bu kişilere aile hekimliği sisteminde sürekli ve düzenli sağlık hizmeti kapsamı içerisinde Ağız ve Diş Sağlığı hizmetlerinin de sunulduğunu ifade etti.

Dişhekimi Yaşar Çınar NAR içinde bulunduğu ekipte , Adana Huzurevi ve Seyhan Belediyesi Huzurevinde kalan yaşlıları önce genel sağlık taramasından geçirilmesinde ve hasta tıbbi bilgilerinin oluşturulmasında,daha sonra da  muayene sonuçlarına göre laboratuar tetkik istemlerinin yapılmasında, ve bu tetkik sonuçlarının  Huzurevi Aile hekimine teslim edilmesinde görev aldı.

Seyhan Belediyesi Huzurevi ile Adana Huzurevi sakinleri Sağlık Müdürlüğü ,Dişhekimi Yaşar Çınar NAR’ın bulunduğu ekip tarafından tarafından Ağız-Diş Sağlığı taramasından geçirildi. Tarama sırasında tedavi ihtiyacı olan  huzurevi sakinlerinin bir plan çerçevesinde Adana Ağız Diş Sağlığı Merkezinde  tedavilerine başlandı.

Ağız ve Diş Sağlığı taraması kapsamında Dt.Yaşar Çınar NAR muayene ettiği huzurevi sakinlerine “Ağız ve Diş Sağlığı” ile “Yaşlılıkta Beslenme”  ve “Oral Hijyen” konularında eğitim verdi.Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, amaçlarının bu tür etkinliklerle; “Yaşama yaş katarak değil, yaşa yaşam katarak yaşlılarımızın yaşam kalitesini” artırmak olduğunu belirterek, Adana’daki her yaşlının hasta olsun ya da olmasın aile hekimine giderek tanışmasını istedi.
Öte yandan Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde görev yapan Psikiyatr Dr. Hamza Avcı “Yaşlılık Psikolojisi ve Yaşlılıkta Sık Görülen Hastalıklar”, Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şubesi’nden Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Nureddin Özdener de yaşlılık konusunda eğitim verdi.

İHA
Yayın Tarihi : 03 Nisan 2009 Cuma 11:43:33