Aylık arşiv: Aralık 2009

Ağız Sağlığı Vücut Sağlığının AYNASI !…

Maryland Üniversitesi Dişhekimliği Okulu’ndan araştırmacılar, ağzınızın, tüm vücudunuzun sağlığını gösteren mükemmel bir gösterge olduğunu söylüyorlar. Cancer Prevention Research isimli dergide yer alan çalışmada, profesörler, yanak içindeki yüzey dokularının akciğerdeki tütüne bağlı hasarın belirlenmesinde önemli olduğunu ifade ediyorlar. Bunun önümüzdeki yıllarda, akciğer kanserinin önlenmesi için yapılacak deneylerde önemli bir gelişme olabileceği belirtiliyor.

Ağız epitelyumundaki tütüne bağlı moleküler değişikliğin akciğerlerdekine benzediğini söyleyen araştırmacılar, dişhekimlerinin kanserin önlenmesinde büyük bir rol oynacağını ve tıp ile dişhekimliği arasında bir köprü kurabileceğini iddia ettiler.

Kaynak: Zaman Online

FARELERDE KÖK HÜCREYLE DİŞ YETİŞTİRİLDİ !..

Japon bilim adamları, farelerde kök hücreden diş üretmeyi başardılar. Bunun protezi tarihe karıştırabileceği belirtiliyor.

BBC ve Daily Mail’in haberine göre, Tokyo Bilimler Üniversitesi araştırmacıları, kök hücrelerle bir dişin büyümesi için gereken “bilgiyi” içeren dokuyu, farenin çene kemiğine naklettiler.

Laboratuvar ortamında 5 gün boyunca çoğaltılarak minik bir kök haline gelen doku, farenin çene kemiğinin derinlerine nakledildi. 5 hafta sonra, dişin ucu diş etini yararak çıktı. 7 hafta sonraysa normal bir dişin sertliğine ve hassasiyetine sahip, yiyecekleri kolayca öğütebilen bir dişe dönüştü.

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmada deney birçok kez tekrarlandı ve dişin tamamıyla kullanışlı olduğu görüldü.

Deneyin fareler üzerinde yapılmasına karşın, bunun insanlarda da “kendi dişlerini büyütmenin” yolunu açabileceği belirtildi.

Tekniğin, hastalıklar veya yaş dolayısıyla yıpranmış kalp, akciğer, böbrek gibi diğer organların yedeklerinin de vücutta üretilmesini sağlayacak şekilde geliştirilebileceği ifade edildi.

Hücrelerin fare embriyonlarından alındığını belirten bilim adamları, diğer tür hücrelerden de diş elde etmenin mümkün olduğuna inanıyor.

Kaynak: NTVMSNBC

GENEL MİKROBİYOLOJİ

304787262294microbiology-full1

Her hekim arkadaşımın arşivinde bulunması gereken Genel Mikrobiyoloji bilgilerinin yararlı olması dileğiyle.

Dt.Yaşar Çınar NAR

Okumaya devam et