Aylık arşiv: Mart 2010

Diş Hekimliğinde AKUPUNKTUR !

M. Ö. 2500 yılları civarında Hugandi Nei Ching adı ile yazılan ve Çin’e ait en eski tıp kitabı olarak bilinen eserde ağız hastalıkları üç kısımda belirtilmiştir.

Fong Ya : Enfekte durumlar

Ya Kon : Dişetleri ve çevre yumuşak doku hastalıkları

Chong Ya : Diş çürükleri
Yine aynı kitapta gingivitisler, periodontal apseler, gingiva ülserleri ve diş ağrısı hakkında uygun tanımlar yapılmıştır. Çinliler, dünyada diş temizliği için kürdan ve diş fırçasını ilk kullanan milletler arasındadır. Kayıtların bu kadar eski olmasına karşın akupunkturun diş hekimliği pratiğinde geniş ve bilimsel uygulamaları 1980 yıllarında Japonya’da başlamış ve elde edilen veriler Dünya Diş hekimliğine sunulmuştur. Amaç bilinen dental tedavilerle oriental tıbbın kombine edilerek hastaya en kısa yoldan ve ağrısız faydalı olabilmektir. Diş hekimliği pratiğinde sadece ağız kavitesi içindeki patolojik lokalizasyonlar görülür. Bununla birlikte tedavi programlarında sıklıkla hastanın fizik ve mental durumunun dengesi göz önüne alınmalıdır. Bu da oriental tıbbın dental tedaviye eklenmesi ile çok iyi sonuçlar alınabilineceğini gösterir.
Akupunkturun sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

Okumaya devam et

DENTİNALJİ !

Genellikle kole bölgesinde görülen açık dentinin yol açtığı aşırı duyarlılık bugün için dişhekimliğinde çok rastlanılan bir sorun olarak önemini korumaktadır. Aşırı duyarlı dentin terimi açığa çıkmış dentinin dokunma, tatlı, ekşi, sıcak ve soğuk gibi uyaranlara karşı gösterdiği duyarlılığı tanımlamak için kullanılır (1,2). Oldukça yaygın, rahatsız edici ve belki de tedavi başarısı en düşük olan hasta şikayetidir. Aşırı dentin duyarlılığı, iyi bir ağız bakımının sürekli sağlanmasına engel olduğundan bireyin ağız sağlığını olumsuz yönde etkilemesi nedeni ile klinik öneme sahiptir. Aşırı dentin duyarlılığının giderilmesine yönelik olarak çeşitli çalışmalarda farklı maddelerin denenmesi ile başarılı sonuçlar alınmış olmasına karşın sorunun tümüyle çözüldüğü iddia edilemez. Okumaya devam et